Jdi na obsah Jdi na menu
 


Radka Šulcová - 1.den v Anglii: Londýn

3. 5. 2017

Na trajekt v Calais jsme se nalodili v půl třetí ráno britského času a do anglického přístavu Dover jsme dopluli o hodinu a půl později. Cesta do Londýna, při které jsme se ještě snažili něco naspat,  trvala ještě další dvě hodiny.
Původně bylo v plánu se dostat do centra lodí (městskou dopravou), jenže to nebylo možné. Využili jsme tedy londýnské metro - jeli jsme ze stanice North Greenwich asi 15 min do Westminster. (Nutno říci, že naše metro je levnější a tišší.) Když jsme vystoupili, přímo za námi se objevil parlament a Big Ben. Všem se líbil, Big Ben byl pěkně zdobený a zlacený (a minutová ručička měřila 4,5m). Odtud byl nádherný výhled na ruské kolo London Eye.
My se ale vydali na druhou stranu, k Westminster Abbey. Je to opatství, kde se odehrávají korunovace. My jsme kolem dlouhé fronty jenom prošli. Měli jsme namířeno do parku svatého Jamese, na jehož místě kdysi byly bažiny. Uprostřed se nachází jezero, které jsme přešli po Modrém mostě a z něj s jsme mohli spatřit mezi stromy věžičky westmisterského opatství (vypadalo to jako zámek  z Disneylandu) a z druhé strany Buckinhamský palác, sídlo královské rodiny. Výměnu stráží jsme bohužel neviděli, ale zbytek rozchodu jsme mohli strávit kdekoli v parku (mimochodem bylo dnes pěkně slunečné počasí, což se v Anglii moc nevidí).
Potom jsme šli na Piccadily Cirkus. To je nejrušnější místo v Londýně, ve středu náměstí je socha anděla. Zase jsme měli volno a mohli jsme se podívat třeba do Hamley's, sedmipatrového hračkářství. Následovala čínská čtvrť, vyzdobená červenými lampionky a spostou čínských znaků.  
Došli jsme na náměstí s bílou mramorovou sochou Williama Shakespeara, které se nachází jen kousek od Trafalgar Square. Tam nás zaujali pouliční umělci, ať už muzikanti, pokémoni, anebo lidé, kteří na zem malovali vlajky. (Včetně té české, na které bylo položeno hodně mincí.) Ale hlavním bodem náměstí jsou dvě fontány před obrovskou sochou - spíš sloupem - generála Nelsona, který porazil Napoleona.
Předposlední místo, které jsme dnes v centru navštívili, se jmenovalo Camden garden. Je tam kostel sv. Pavla a pár obchůdků a restaurací, zakrytých střechou, která vypadá jako ta z našeho hlavního nádraží (v menším podaní).

2017-05-01-londyn-24.jpgAtrakce, na kterou se snad všichni těšili nejvíce, byla London Eye. Díky našim vstupenkám jsme předběhli většinu lidí ve frontě. Ještě, že bylo dobré počasí a ne mlha, jinak bychom neviděli skoro nic. Výhled byl nádherný a ukazovali jsme si, kde jsme byli. Nejlepší to stejně bylo úplně nahoře. Mohli jsme jít i do 4D kina, které bylo zadarmo. Bylo to krátké video právě o londýnském oku.
Náš autobus jsme uvítali opravdu vděčně, byli jsme celý den na nohou a konečně jsme si mohli sednout. Bus nás zavezl na 'meeting point', kam si pro nás přijely i naše nové rodiny.
Radka Šulcová