Jdi na obsah Jdi na menu
 


Radka Šulcová - Brighton, Winchester, Oxford a Windsor, Londýn

11. 5. 2017
3. květen 2017, Brighton

Dnes dopoledne jsme se podívali na Chalk Cliffs, pro Anglii typické, bílé křídové vysoké útesy. Měli jsme tři zastávky, z každé byl hezčí výhled než z té předchozí. Na jedné jsme mohli vidět i krásný červeno-bílý maják, který spoluskaly1.gif s modrou oblohou, travnatými loukami s ovcemi a  trochu nazelenalým mořem musel na fotce vypadat jako z obrázku. Na poslední vyhlídce se dalo po schodech sejít až dolů na pláž. Ta byla nejdřív kamenitá, a potom jsme si mohli stoupnout na větší kameny a projít po písku až ke břehu. Tam byl písek pevnější a dalo se tam jít, ale tady na začátku jako písek jenom vypadal. Pokud někdo neudržel rovnováhu anebo do něj šlápl jen tak,  s dalšími kroky se propadal trochu hlouběji a nakonec, po těch pěti metrech, než jste se dostali k dalšímu kameni, měli jste boty celé zabahněné. Pan řidič to vzal celkem dobře, rozdal nám vlhčené ubrousky a po kontrole, při které jenom zmučeně zavrtěl hlavou nás pustil do autobusu.
Vyjeli jsme do Brightonu, přítavního města s obrovským zábavním molem Brighton Pier. My šli nejdřív do akvária, které bylo snad první v Evropě. Potom jsme prokličkovali úzkými dlouhými uličkami The North Lanes. Byly plné obchůdků se zlatem a šperky. Dostali jsme se na hlavní ulici a podívali se na brightonský palác v orientálním, čínským a barokním stylu. Je tedy zcela jedinečný a dost zvláštní.
Dostali jsme rozchod a jednou z možností, kam zajít, bylo právě Brighton Pier. To mělo jak dětské casino s různými hrami, tak pouťové atrakce.
Do New Malden jsme přijeli asi v sedm hodin. Dnešní den byl takový pohodovější, což se po včerejšku hodilo.4. května 2017, Winchester

stonehenge1.jpgDnes nás čekal Stonehenge, starodávná památka z doby dávno před Kristem. Hned vedle ní postavili silnici, takže jsme to viděli už cestou. Přijeli jsme na parkoviště, kde jsme u budovy se suvenýry a muzea dostali papírové náramky na ruku, a potom jsme jeli pár minut místním autobusem.
Dřív se mohlo chodit i mezi kameny (které byly větší, než jsme si mysleli), jenže se památka ničila, a tak cesta plná turistů vedla asi 50 metrů okolo Stonehenge.
Odpoledne jsme strávili ve Winchesteru. Prošli jsme parkem ke staré, krásné katedrále a potom jsme se šli podívat na Great Hall, místností, která byla jediným pozůstatkem hradu a uchovává se v ní replika Artušova kulatého stolu. Potom jsme dostali asi tříhodinový rozchod a v šest jsme jeli domů.
 
5. května 2017, Oxford a Windsor

Celý den jsme zase strávili venku, a tak se nám dnešní slunečné počasí a modrá obloha hodila.
Nejdřív jsme jeli do Oxfordu, města se spoustou prestižních univerzit.oxford1.jpg Jako první věc, kterou jsme uviděli, byla nádherná zahrada a koleje Christ Church College, potom jsme přešli do starých uliček s kamennými domy a nerovnými silnicemi, které byly zasypané konfetami z oslav složení zkoušek. Pokračovali jsme na most přes řeku a potom se vrátili. Viděli jsme spostou dalších kolejí, Redcliff Camera - kruhová budova, dříve knihovna, do které se nesmělo jít se svíčkou. Nyní tu je studovna.  Šli jsme na nádvoří současné knihovny Clarendon Building,  kde se požadovalo absolutní ticho. Potom nás paní průvodkyně zavedla na High Street, kde jsme si dali u Carfax Tower (jediného zbytku kostela) rozchod.
Druhou část dne jsme strávili v královském městě Windsor. Začali jsme na břehu řeky, kterou jsme potom přešli po kamenném mostě a podívali se na slavnou Eton College, kde studoval třeba princ William. Je to nejstarší chlapecká střední internátní škola. Původně měla být pro chudé děti, nakonec se z ní stala škola pro šlechtu. My přešli zpátky po mostě s nádherným výhledem a stoupali městem nahoru na Windsor Castle, místa, kam jezdí na venkov královna Alžběta II. Bohužel bezpečnostní opatření byla přísná, takže jsme se nemohli podívat ani na nádvoří. Procházet se po starobylých uličkách ale ano.
Když jsme přijeli na meeting point, vyfotili jsme skupinovou fotku s různými brýlemi - jedna paní z hostitelské rodiny byla jejich vášnivou sběratelkou.
 
 
6. května 2017, Londýn

Paní organizátora nám rozdala ty fotky (na čtvrtce a barevně).
Měli jsme už zabaleno, rozloučili jsme se s našimi rodinami a vyjeli jsme do jiné části Londýna, do čtvrti City. Dali jsme si rozchod u Millenium Bridge (který hrál v Harrym Potterovi) a mohli jsme jít do Tater Modern, muzea moderního umění. Byla to obrovská tmavá budova, vypadala skoro jako hangár. Mohli jsme přejít most a podívat se na katedrálu sv. Pavla (kterou jsme už videli) a její kopuli, která je snad největší v Evropě.
towerbridge1.jpgSpolečně jsme šli podél Temže až k Tower Bridge, cestou jsme viděli nákupní pasáž, Shakespearovo divadlo Globe, které vyhořelo a nyní je znovu zrekonstruováno. Na druhé straně řeky se  začaly objevovat vysoké budovy s vtipnými přezdívkami (třeba Struhadlo na sýr). Když už jsme byli kousek od Tower Bridge, prošli jsme ještě kolem městské radnice ve tvaru poloviny vejce (to prý kvůli izolaci tepla). Na chodníku hned vedle byla postavena socha malého vajíčka, jako takový symbol.
Mezi spoustou dalších turistů jsme přešli Tower Bridge, most, který se může za několik vteřin zvednout, aby pod ním propluly lodě. My měli namířeno k Tower of London, komplexu s hradem, muzei, suvenýry a hlavně s výstavou korunovačních klenotů, na které se stála dlouhá fronta. Dřív byl Tower důležitou obrannou částí města a sídlem krále.
Po rozchodu, který jsme tady dostali, jsme se šli podívat na Památník Ohně, sloup, který tu byl postaven jako vzpomínka na požár, který v roce 1666 zničil tři čtvrtiny Londýna. Viděli jsme také Mansion Hause - oficiální sídlo londýnského starosty.
Nasedli jsme na metro a jeli do stanice Camden Town, kde jsme se ve volnu mohli podívat na stánky se suvenýry ve známé tržnici Camden Market.
Metrem jsme se zase dostali zpátky na North Greenwich, kde jsme nastoupili do našeho autobusu a jeli do Doveru. Trajekt měl zpoždění (k tomu namátkově vybrali pár zavazadel na prohlídku) a v Čechách jsme se zdrželi na dálnici, kde shořel jiný autobus. Naše cesta tak trvala 22 hodin.
Výlet do Anglie se mi (a doufám, že všem) líbil, dokonce jsem se vrátila ještě  nadšenější. Byl to pěkný zážitek, ať už proto, že jsme si procvičili naši angličtinu, nebo jsme procestovali kus nádherné země a doufám, že se sem ještě někdy vrátím.
Radka Šulcová
 

Náhledy fotografií ze složky ! 2017 Londýn